Czym zastąpić cukier? Zdrowe i najlepsze zamienniki

zamiennik cukru

Czym zastąpić cukier w diecie? Dlaczego cukier szkodzi zdrowiu?

Biały cukier otacza nas na co dzień. Możemy spotkać go nie tylko w słodyczach, ale również w produktach spożywczych takich jak chociażby: napoje, warzywa i owoce, sosy czy w płatkach śniadaniowych. Ilość negatywnych skutków konsumpcji zbyt dużej ilości cukru jest zatrważająca. Jeżeli w naszym życiu nie zagości zamiennik cukru, nasz organizm zacznie odkładać coraz większe ilości tłuszczu, co w efekcie może prowadzić do otyłości. Osoby, które długofalowo spożywają zbyt dużo „białej śmierci” – jak potocznie nazywany jest cukier – cierpią również na:

  • nadciśnienie,
  • próchnicę zębów,
  • cukrzycę,
  • zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego,
  • zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego.

Dodatkowo, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka względem zachorowalności na wszelkiego rodzaju nowotwory. Warto także wspomnieć, że udowodnione naukowo zostało, że cukier może uzależniać na równi z alkoholem, narkotykami czy papierosami. Wymienione powyżej choroby to tylko to tylko niektóre z tych, które wywoływane są przez nadmierne spożywanie cukru. Znanym większości efektem ubocznym zbyt dużej ilości „białej śmierci” w naszej diecie jest efekt jojo, występujący u osób odchudzających się. Polega on na cyklicznych wahaniach masy ciała, które mają miejsce po zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jak widać na powyższych przykładach, wyposażenie kuchni w zdrowe zamienniki cukru jest niezwykle istotne dla zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Jak zastąpić cukier w swojej diecie? Na rynku dostępnych jest wiele alternatyw i ciężko jest wskazać jeden, najlepszy zamiennik cukru. Warto jest wypróbować kilka z nich i wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał naszym preferencjom zarówno pod względem smaku, jak i wartości odżywczych. Możliwości wyboru ma się sporo. Wśród najpopularniejszych alternatyw znajdują się:

  • stewia,
  • ksylitol,
  • erytrytol,
  • miód,
  • syrop klonowy.

czym zastapic cukier

Jaki zamiennik cukru najzdrowszy?

Podobnież jak trudno jest określić, który zamiennik jest najlepszy, tak równie ciężko jest stwierdzić, jaki substytut cukru jest najzdrowszy. Wyróżnia się jednakże kilka substancji, których spożywanie nie wpływa na zdrowie tak negatywnie, jak konsumpcja „białej śmierci”. Czym można zastąpić cukier w swojej kuchni?

Stewia

Jest to zamiennik cukru białego, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej liście są wykorzystywane do wytwarzania substancji słodzącej. Jeśli ktoś zastanawia się, jaki cukier na diecie można spożywać, to odpowiedź jest prosta – właśnie stewię, gdyż nie dość, że nie ma ona kalorii, to jeszcze pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, obniża ciśnienie krwi oraz może być spożywana przez diabetyków, gdyż nie wpływa na poziom glukozy we krwi. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny zamiennik cukru bez kalorii. Stewię można nabyć pod czterema postaciami: jako proszek, płyn, granulki lub świeże liście.

Ksylitol

Kolejny odpowiednik cukru, który charakteryzuje się niską kalorycznością oraz małym indeksem glikemicznym, przez co także nada się doskonale dla diabetyków. Ksylitol uzyskuje się z kory brzozy i właśnie poprzez wzgląd na jego pochodzenie występuje także jako cukier brzozowy. Co ciekawe, posiada on właściwości wspierające mineralizację kości i zębów, dlatego jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również jako składnik past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Ksylitol stanowi zatem bardzo dobry zamiennik cukru w diecie, który cechuje się właściwościami prozdrowotnymi.

Erytrytol

Należy do grupy alkoholi cukrowych i powstanie na skutek fermentacji glukozy, zachodzącej przy udziale drożdży. Smak erytrytolu jest najbardziej zbliżony do smaku cukru, toteż jeśli ktoś zastanawia się czym zastąpić biały cukier, właśnie otrzymał odpowiedź. Ponadto, erytrytol charakteryzuje się niską kalorycznością oraz małym indeksem glikemicznym – jest idealny dla diabetyków. Warto zaznaczyć, że ten cukrowy alkohol jest w całości wydalany z moczem i nie ulega reakcjom metabolicznym, które zachodzą w organizmie.

Najlepsza alternatywa dla cukru – zamienniki białego cukru, które warto mieć w kuchni

Osoby, które nie mogą oprzeć się słodkim smakom, oprócz powyższych propozycji mogą wprowadzić do swojej kuchni naturalne zamienniki cukru. Wśród nich znajdują się chociażby takie substancje słodzące jak: miód, syrop klonowy, syrop z agawy, syrop daktylowy czy słód jęczmienny lub ryżowy.

Syrop klonowy

Jest to kolejna alternatywa dla białego cukru. Syrop klonowy tworzony jest z soków pobranych z pnia klonu, z których został odparowany nadmiar wody. Przez to ma on gęstą konsystencję. Syrop zawiera wiele witamin z grupy B, a także biotynę oraz kwas foliowy. Cechuje się mniejszą kalorycznością niż biały cukier. W kuchni jest najczęściej wykorzystywany jako polewa do wszelkiego rodzaju naleśników, gofrów oraz owoców, ciast, lodów, a nawet sałatek.

Syrop z agawy

Ten zamiennik cukru produkowany jest z dwóch rodzajów kaktusa: Agave tequilana oraz Agave salmiana. Smak syropu porównuje się do smaku rozrzedzonego miodu lub rozcieńczonego syropu klonowego. Syrop z agawy posiada właściwości prozdrowotne – obniża poziom cholesterolu we krwi oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz jest źródłem błonnika, który przyspiesza przemianę materii. Ma także niski indeks glikemiczny, dlatego nada się dla diabetyków.

Miód

Jeżeli stanęliśmy przed dylematem, czym zastąpić cukier biały warto jest rozważyć wykorzystanie w swojej kuchni miodu. Jest to znany szerokiemu naturalny wyrób pszczeli, który zawiera szereg minerałów oraz witamin. Wśród nich znajdują się chociażby witaminy z grupy B oraz pierwiastki takie jak: wapń, żelazo, magnez, potas oraz jod. W tym miejscu trzeba jednakże zaznaczyć, że miód ma kaloryczność zbliżoną do cukru, dlatego należy kontrolować to, jak dużo tego substytutu spożywamy oraz posiada wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest rekomendowany diabetykom.