Dieta Karniwora – co warto o niej wiedzieć?

Dieta Karniwora

Nie da się ukryć, że obecnie znaczna większość z nas poświęca czas na to, by zadbać o zdrowe nawyki. Tak naprawdę w dużej mierze do głosu dochodzą tu aspekty związane z naszym własnym odżywianiem się. Często żyjemy bowiem w ogromnym pośpiechu, a co za tym idzie, nie zwracamy zbytniej uwagi na fakt tego, co ląduje na naszym talerzu. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że w naszym społeczeństwie pojawiło się także znaczne zainteresowanie różnorodnymi dietami. Wierzymy bowiem, że diety są wstanie pomóc nam kontrolować wagę, a także odzyskać dobre samopoczucie. Powstało wiele różnorodnych diet do tej pory i każda zakłada inne zasady. Niemniej jednak to właśnie dieta Karniwora zdobywa sobie coraz to większą popularność. Wobec tego czy dieta Karniwora respektuje złote zasady zdrowego stylu życia i na czym ona tak naprawdę polega?

Na czym polega dieta karniwora?

Dieta carnivore czy też po prostu dieta karniwora określana jest również jako mięsna dieta. Z pewnością jest to jedna z bardziej kontrowersyjnych diet, która nie przypadnie wszystkim do gustu. Niemniej jednak sama nazwa wskazuje dieta mięsna polega właśnie na tym, by spożywać w niej produkty mięsne. Ciekawostką jest fakt, że dieta ta bywa nazywana prawdziwym antidotyum na otyłość. Tak naprawdę dieta Karniwora jest niezswykle restrykcyjnym sposobem odżywania. Polega ona głównie na komponowaniu jadłospisu z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyi z mięsa, ryb, owoców morza, nabiału, a także i jajek. Wielu dietetyków tak naprawdę wyrażało ogromne zaniepokojenie dietą Kraniwora, gdyż w dużej mierze taki styl odżywiania może mieć dość niekorzystny wpływ na nasz organizm. Niemniej jednak wiele osób, które zdążyło już dostrzec spektakularne efekty, ceni sobie ten sposób odżywiania.

Warto przeczytać: Dieta biegacza – co jeść by mieć siłę na treningi

Dla kogo jest dieta Karniwora i jaki jest jej cel?

Dieta Karniwora tak naprawdę całkowicie wyklucza zróżnicowanie diety. Można nawet śmiało powiedzieć, że jest to poniekąd dieta bezgutenowa, która wyróżnia się ogromną restrykcyjnością. Głównym celem diety Karniwora jest doprowadzenie do spektakularnej i szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Co więcej, dieta ta powstała, by regulować poziom cukru we krwi i jednocześnie mocno zwiększać podaż białka. Dieta ta opiera się również na zapewnieniu nam uczucia sytości i zmniejszeniu naszego łaknienia, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie pożądanych efektów. Warto zauważyć, że dieta Karniwora jednocześnie wyklucza z naszego organizmu także i węglowodany. Dla kogo więc jest dieta Karniwora? Otóż z pewnością sprawdzi się ona w przypadku osób z nadwagą, a także dla osób, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu stężenia glukozy. Warto jednak wiedzieć, że ten sposób odżywiania nie jest przeznaczony dla osób z problemami zdrowotnymi jak np. problemy z zaparciami, problemy trawienne czy inne problemy związane z przewodem pokarmowym.

Produkty dozwolone na diecie Karniwora

Co jeść na diecie, która jest dietą mięsną? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest naprawdę oczywista. Niemniej jednak dieta Karniwora – co jeść? Otóż przede wszystkim zasady w diecie Karniwora zakładają spożywanie:

  • mięs – odnosi się to do mięs każdego rodzaju, dopuszczalna jest wołowina, wieprzowina, mięso drobiowe czy inne podroby mięsne;
  • ryby i owoce morza – w tym wypadku najlepiej skupić się na rybach tłustych;
  • nabiał – włączając w to oczywiście mleko, sery, kefiry i jogurty- koniecznie naturalne, gdyż jogurty z dodatkiem owoców nie są dozwolone;
  • jaja – najlepiej te, które pochodzą z chowu ekologicznego;
  • woda.

Komponowanie jadłospisu diety Karniwora może się okazać ogromnym wyzwaniem. Niemniej jednak jeśli jesteśmy zdecydowani na to, by rozpocząć przygodę z tym sposobem żywienia, wówczas możemy skorzystać z usługi jaką jest catering dietetyczny. Okazuje się, że coraz więcej tego typu cateringów wprowadza do swojego menu właśnie dietę Karniwora.

Dieta carnivore

Dieta Karniwora – czego nie jeść?

Niestety dieta Karniwora jest restrykcyjna i zakłada także szereg produktów, które muszą zostać wykluczone. Niestety, wykluczone zostają produkty węglowodanowe. Nie można więc spożywać ryżu, makaronu, pieczywa czy różnorodnych kasz. Z diety Karniwora wykluczone są również wszystkie słodycze, ciastka desery, nasiona chia, owoce suszone i surowe, czy nawet i warzywa strączkowe. Jak więc widać, dieta Karniwora zakłada bardzo surowy sposób odżywiania. Nie każdy z pewnością będzie wstanie się na takie rozwiązania zdecydować, co jest całkowicie normalne. Jednocześnie w diecie Karniwora, nasz organizm musi rozpocząć pobieranie energii z tłuszczów, a nie z węglowodanów.

Zalety diety Karniwora

Każdy sposób odżywiania ma swoje wady oraz zalety. Oczywiście nie inaczej jest w przypadku diety Karniwora. Mimo tego, że jest to niezwykle restrykcyjny sposób odżywiania, to jednak dieta ta ma swoje zalety i atuty. Najważniejszym z nich jest z pewnością to, że przy tej diecie w bardzo szybki sposób można zgubić nadprogramowe kilogramy. Efekty mogą być spektakularne. Dodatkowo główną zaletą diety Karniwora jest to, że może ona skutecznie wyregulować poziom cukru we krwi.

Wady diety Karniwora

Mimo tego, że dieta Karniwora ma kilka, niekwestionowanych zalet, to jednak nie jest ona również pozbawiona wad. Przede wszystkim zakłada ona wykluczenie węglowodanów. W takim wypadku tuż po jej zakończeniu i powrocie to normalnego sposobu żywienia, pojawia się efekt jo-jo, który jest skutkiem ponownego dostarczenia węglowodanów do naszego organizmu. Kolejną ważną kwestią jest także to, że mięso i produkty zwierzęce nie dostarczają do naszego organizmu błonnika pokarmowego, a w efekcie możemy spodziewać się problemów i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Mięso nie jest nam także wstanie dostarczyć niezbędnych witamin oraz minerałów, a to z kolei doprowadza do tego, że mamy mocno obniżoną odporność, a także będziemy borykać się z chronicznym zmęczeniem organizmu. Wobec tego wydawać by się mogło, że dieta Karniwora – choć może doprowadzić do utraty wagi- to jednak będzie miała również dość niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.