Jakie korzyści przynosi pływanie?

Sport to zdrowie – stwierdzenie to raczej nikomu nie jest obce. O zaletach regularnej aktywności fizycznej można opowiadać bardzo długo, ale warto też czasem spojrzeć na to wszystko dokładniej. Warto czasem na to spojrzeć przez pryzmat konkretnego sportu. Zastanówmy się choćby nad pływaniem – co możemy powiedzieć o korzyściach z pływania?

Co daje pływanie?

Zacznijmy może od tego, że liczą się nie tylko zalety pływania – chodzi o dyscyplinę sportową, która jest niezwykle bezpieczna. Ludzie rozmyślają o tym, jakie korzyści przynosi pływanie, a tymczasem listę zalet można przedstawić następująco:

 • wzmocnienie wszystkich grup mięśni,
 • pomoc w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów,
 • wspomaganie pracy serca, układu krążenia, płuc i całego układu oddechowego,
 • łagodzenie bólu kręgosłupa,
 • wsparcie procesu korygowania wad postawy,
 • podniesienie poziomu koordynacji ruchowej.

Sporo tego, prawda? Do tego lista spokojnie mogłaby być znacznie dłuższa. Wszyscy musimy mieć świadomość tego, że zalety pływania to nie jest coś, co można zawrzeć w jakichś ramach. Pływanie jest fantastyczną aktywnością ogólnorozwojową. Nie bez przyczyny regularne pływanie jest zalecane przez lekarzy, jak i fizjoterapeutów. Zresztą pływanie to wsparcie przy rehabilitacji urazów oraz rozwijaniu lepszej zwinności i kontroli ciała.

Być może dla wielu osób będzie to zaskoczenie, ale prawda jest taka, że regularne pływanie ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne. Mowa o sporcie, który ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Dokładnie mówiąc, chodzi o redukowanie stresu i produkowanie sporej ilości endorfin. Uniwersalność pływania widoczna jest nie tylko pod kątem działania – pływanie to aktywność dla osób w każdym wieku o różnym stanie zdrowia. Niemniej jednak regularne pływanie jest czymś, co powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Warto może jeszcze wrócić do wzmacniania mięśni. Pewnie niejedna osoba zadaje sobie pytanie, jakie mięśnie rozwija pływanie. Tymczasem trzeba na to wszystko spojrzeć w inny sposób. Możemy rozmawiać o wzmacnianiu wszystkich grup mięśni, ale jednocześnie nie można zapomnieć o tym, że są różne style pływackie. Wybór stylu pływackiego pozwala bardziej skoncentrować się na konkretnych partiach ciała. Przykładowo – troska o klatkę piersiową i grzbiet wymaga postawienia na styl klasyczny.

Jakie korzyści przynosi pływanie

Ile kcal spala pływanie?

Czy wszyscy wiedzą, ile kalorii spala pływanie? Można przypuszczać, że jest to temat, nad którym ludzie raczej się nie zastanawiają, co jest błędem. Pływanie to świetny sposób na szybkie spalenie kalorii. Według badań godzina pływania powinna pomóc spalić około 500 kalorii. Gdyby komuś zależało na porównaniu, godzinne bieganie powinno pozwolić spalić około 300 kalorii. Oczywiście trzeba też mieć świadomość tego, że liczba spalonych kalorii zależna jest od różnych czynników. W przypadku pływania duże znaczenie mają ćwiczenia i styl. W końcu najważniejsza jest intensywność i co za tym idzie, ilość spożytkowanej energii.

Nie ma też co ukrywać, że w kontekście odchudzania trudności może sprawiać odpowiednie przygotowanie. Tymczasem pływanie można uznać za świetny sposób na relaks po całym dniu pracy. Nie bez znaczenia w tym wszystkim jest też to, że mowa o sporcie, który nie wymaga wielkiego przygotowania. Jeśli chodzi o efekty, jest to naturalnie kolejna kwestia, w przypadku której nie sposób odnieść się do szczegółów. Niemniej jednak trzeba przyznać, że rzetelne podejście dość szybko powinno przełożyć się na satysfakcjonujące efekty. Wydaje się też, że o wyraźnych efektach można rozmawiać już po miesiącu treningów.

Jak pływanie wpływa na sylwetkę?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, na co pomaga pływanie, a tak naprawdę trzeba tylko zastanowić się nad wyborem odpowiedniego stylu. Pływanie to aktywność ogólnorozwojowa, ale należy też mieć na uwadze, że pływać można różnymi stylami. Naturalnie każdy styl ma jakieś zalety.

Niemniej zasady obowiązujące podczas pływania zawsze są takie same. Pokonywanie oporu wody wymaga angażowania wszystkich partii mięśniowych. Regularne pływanie to szansa na uzyskanie wspaniałej sylwetki. Do tego wszystkiego w trakcie pływania kręgosłup nie jest obciążony. Tym samym jest to aktywność niezwykle efektowna i zarazem bezpieczna. Dlatego też pływanie jest dobrym rozwiązaniem bez względu na wiek. Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, aby konsultować się z lekarzem. Mimo wszystkich zalet pływania zdarzają się sytuacje, kiedy uprawianie tego sportu nie jest najlepszym wyjściem. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o bólach pleców. Kiedy są problemy z plecami, pływanie żabką jest stanowczo niewskazane. Całkowita rezygnacja z pływania nie jest jednak konieczna – po prostu należy wykonywać obciążenia dostosowane do stanu zdrowia. Istotne w tym wszystkim jest również to, że poruszanie w wodze nie męczy tak samo, jak poruszanie po lądzie. Do tego pływanie ma pozytywny wpływ na gęstość kości.

Reasumując, trudno jednoznacznie powiedzieć, na co pomaga pływanie. Niemniej jest to sport, który niesie za sobą szereg zalet i na tym należy się koncentrować.

  Aldona Kajak

  https://fitnessblog.com.pl

  Anna Kajak, 25-letnia dietetyk kliniczny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalizuje się w dietoterapii i zdrowym stylu życia. Z doświadczeniem w klinikach wellness, pasjonuje się edukacją pacjentów, sportem i podróżami. Jej podejście łączy empatię z indywidualnymi planami żywieniowymi.

  Powiązane wpisy

  2 Komentarze

  • Pływanie to mój ulubiony sposób na utrzymanie formy. Dobrze wiedzieć, że ma tyle korzyści zdrowotnych!

  • Po przeczytaniu tego artykułu jeszcze bardziej doceniam moje sesje na basenie. Pływanie to nie tylko relaks, ale i kompleksowy trening.

  Pozostaw odpowiedź

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *