Na czym polega tabata?

Na czym polega tabata?

Co to jest tabata? Ta nazwa często pojawia się w rozmowach o treningu, ale nie każdy wie, czym dokładnie jest. Tabata to forma treningu interwałowego o wysokiej intensywności, którego głównym celem jest poprawa wydolności oraz spalanie tłuszczu. Czy wiesz, na czym polega trening tabata? To seria krótkich, intensywnych ćwiczeń, zazwyczaj trwających 20 sekund, przeplatanych 10-sekundowymi przerwami. Cały cykl powtarza się 8 razy, co daje w sumie 4 minuty intensywnego wysiłku.

Trening tabata jest znany z tego, że spala dużą ilość kalorii – stąd częste pytanie: czy tabata odchudza? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w połączeniu z odpowiednią dietą i regularnymi ćwiczeniami. Co daje trening tabata? Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, pomaga zwiększyć wytrzymałość i siłę, a także poprawić ogólną kondycję fizyczną.

Tabata jakie ćwiczenia

Wracając do tematu tabata jakie ćwiczenia najlepiej sprawdzają się w takim treningu, kluczowe jest wybieranie tych, które są zarówno intensywne, jak i efektywne. Pamiętajmy, że każde ćwiczenie w tabata trwa tylko 20 sekund, więc ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać ten krótki czas. Oto propozycja idealnego zestawu ćwiczeń do treningu tabata, który możesz wykonać w domu lub na siłowni.

ĆwiczenieOpisCzas trwania
BurpeesSkok do góry, połączony z przysiadem i pompką20 sekund
SkakankaSzybkie skakanie na skakance20 sekund
PrzysiadyKlasyczne przysiady z naciskiem na mięśnie ud20 sekund
Mountain climbersSzybkie „wspinanie się”, pozycja jak do pompki20 sekund
PompkiKlasyczne pompki, z naciskiem na mięśnie klatki20 sekund
Wyskoki z przysiaduSkoki z głębokiego przysiadu, dynamiczne ruchy20 sekund
Plank z podnoszeniem rąkPlank na przedramionach z naprzemiennym podnoszeniem rąk20 sekund
Bieg w miejscuSzybki bieg w miejscu, podnoszenie kolan wysoko20 sekund

Taki zestaw ćwiczeń zapewni ci kompleksowy trening, angażując różne grupy mięśniowe i maksymalizując spalanie kalorii. Pamiętaj o zachowaniu krótkich, 10-sekundowych przerw między ćwiczeniami. Ważne jest też, aby przed rozpoczęciem treningu tabata przeprowadzić solidną rozgrzewkę, aby przygotować mięśnie i uniknąć kontuzji.

Warto też pamiętać, że tabata jak często powinna być wykonywana zależy od twojego poziomu kondycji i celów treningowych. Dla początkujących zaleca się 2-3 treningi tygodniowo, natomiast bardziej zaawansowani mogą ćwiczyć częściej, dostosowując intensywność i rodzaje ćwiczeń do swoich potrzeb. Trening może być bardzo wymagający, szczególnie dla początkujących. Dlatego zanim zaczniesz, rozważ przeprowadzenie testu Coopera, aby ocenić swoją wydolność i upewnić się, że jesteś gotowy na takie wyzwanie.

Na czym polega tabata

Czym się różni tabata od interwału?

Rozważając czym się różni tabata od interwału, musimy zrozumieć, że choć obie metody opierają się na zasadach treningu interwałowego, mają istotne różnice. Trening interwałowy może przybierać różne formy i długości, zarówno pod względem czasu trwania ćwiczeń, jak i odpoczynku. Z kolei tabata jest bardziej specyficzna – składa się z 8 rund 20-sekundowych intensywnych ćwiczeń, przeplatanych 10-sekundowymi przerwami. To rygorystyczny format sprawia, że tabata jest uważana za jedną z najbardziej intensywnych form treningu interwałowego.

Kluczową różnicą jest intensywność. Tabata wymaga maksymalnego wysiłku w krótkich odstępach czasu, co czyni ją wyjątkowo wydajną w spalaniu kalorii i poprawie kondycji sercowo-naczyniowej. Treningi interwałowe mogą być natomiast bardziej zróżnicowane pod względem intensywności i czasu trwania, co daje większą elastyczność w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb i celów treningowych.

Przy wyborze odpowiedniego treningu warto też brać pod uwagę swoją kondycję i doświadczenie. Tabata, ze względu na swoją intensywność, może nie być odpowiednia dla osób początkujących lub z problemami zdrowotnymi. Również osoby borykające się z problemem, jakim jest kolka przy bieganiu, powinny rozważać mniej intensywne formy aktywności, przynajmniej na początku swojej przygody z treningiem.

Podsumowując, wybierając między tabatą a innymi formami treningu interwałowego, warto kierować się własnymi celami, kondycją i preferencjami. Oba rodzaje treningów oferują znakomite korzyści zdrowotne i kondycyjne, ale ważne jest, aby dostosować intensywność i rodzaj aktywności do swoich indywidualnych możliwości.

  Aldona Kajak

  https://fitnessblog.com.pl

  Anna Kajak, 25-letnia dietetyk kliniczny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalizuje się w dietoterapii i zdrowym stylu życia. Z doświadczeniem w klinikach wellness, pasjonuje się edukacją pacjentów, sportem i podróżami. Jej podejście łączy empatię z indywidualnymi planami żywieniowymi.

  Powiązane wpisy

  2 Komentarze

  • Tabata to killer! Uwielbiam intensywność i efektywność tego treningu. Dzięki za podzielenie się schematem ćwiczeń

  • Jako osoba, która ma mało czasu na trening, tabata wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Ekscytujące jest to, jak szybko można zobaczyć rezultaty.

  Pozostaw odpowiedź

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *