Trójbój siłowy czyli powerlifting – historia i rekordy

Co to jest trójbój siłowy – definicja

Zastanawiałeś się kiedyś, czym dokładnie jest trójbój siłowy? To nic innego jak sport siłowy, w którym zawodnicy rywalizują w trzech dyscyplinach: przysiadzie ze sztangą na plecach, wyciskaniu sztangi leżąc oraz martwym ciągu. To połączenie siły, techniki i determinacji. Trójbój siłowy nie tylko wymaga ogromnej siły fizycznej, ale też mentalnej.

3 boje trójboju siłowego

Każda z trzech konkurencji w trójboju siłowym stanowi unikalne wyzwanie, wymagające nie tylko siły, ale także precyzji technicznej i mentalnego skupienia.

Zaczynając od przysiadu ze sztangą na plecach, jest to ćwiczenie, które angażuje głównie mięśnie nóg, pleców oraz brzucha. Wymaga to nie tylko siły, ale też wyjątkowej stabilności i równowagi. To właśnie w przysiadzie zawodnik musi wykazać się nie tylko siłą, ale też umiejętnością utrzymania prawidłowej postawy ciała pod ciężarem znacznie przekraczającym jego własną wagę.

Kolejnym etapem jest wyciskanie sztangi leżąc, skoncentrowane na górnej części ciała. Tutaj kluczowe są siła i technika ramion, klatki piersiowej oraz tricepsów. Wyciskanie to nie tylko pokaz siły, ale i precyzji w utrzymaniu sztangi w stabilnej pozycji. To ćwiczenie wymaga skupienia i kontroli, ponieważ każdy, nawet najmniejszy błąd może oznaczać utratę równowagi i niepowodzenie w próbie.

Ostatnim bojem jest martwy ciąg, który jest prawdziwym testem ogólnej siły ciała. Angażując niemal wszystkie grupy mięśniowe – od nóg, przez plecy, aż po ramiona – martwy ciąg jest uważany za jedno z najbardziej wszechstronnych ćwiczeń siłowych. Wymaga on nie tylko surowej siły, ale też doskonałej techniki. Zawodnik musi wykazać się zdolnością do utrzymania prawidłowej postawy, kontrolując ciężar od momentu oderwania go od podłoża, aż do pełnego wyprostowania ciała.

Warto przeczytać również: Od ilu lat można chodzić na siłownię?

Trójbój siłowy

Historia trójboju siłowego

Historia trójboju siłowego jest równie fascynująca, co sama dyscyplina. Wyobraź sobie, jesteś w latach 50. XX wieku. Kulturystyka jest popularna, ale pojawia się potrzeba wyłonienia najmocniejszych, nie tylko najbardziej umięśnionych. Właśnie wtedy trójbój siłowy zaczął się kształtować jako odrębna dyscyplina. Z początku był to sport niemal eksperymentalny, gdzie testowano różne kombinacje ćwiczeń siłowych, aż ostatecznie ustalono trzy kluczowe: przysiad, wyciskanie i martwy ciąg.

W latach 60. i 70. trójbój siłowy zaczął nabierać międzynarodowego charakteru. Stany Zjednoczone, jako kolebka tego sportu, odgrywały kluczową rolę w jego rozwoju. Ale to nie tylko Amerykanie mieli swoich bohaterów w trójboju. W Europie, w tym w Polsce, również zaczęli pojawiać się zawodnicy, którzy przyczynili się do popularyzacji trójboju na starym kontynencie.

Co interesujące, trójbój siłowy zawsze był czymś więcej niż tylko pokazem siły. To sport, który łączył ludzi o różnych tle i poziomie doświadczenia. Od amatorów trenujących w garażach po profesjonalistów na światowych arenach – każdy miał szansę na pokazanie swojej siły.

W miarę upływu lat, trójbój siłowy ewoluował. Zmieniały się techniki, sprzęt, a nawet zasady. Ale jedno pozostało niezmienne – dążenie do bycia silniejszym, zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Historia trójboju to opowieść o ciągłym przekraczaniu ludzkich ograniczeń, o poszukiwaniu własnych granic i ich przesuwaniu. To historia, która nadal jest pisana każdego dnia przez tysiące pasjonatów na całym świecie. Czy Ty też jesteś gotowy napisać swoją stronę w tej historii?

Trójbój siłowy teraz

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda współczesny trójbój siłowy? To już nie tylko niszowa dyscyplina dla wybranych. Dzisiaj trójbój siłowy jest globalnym fenomenem, łączącym entuzjastów siłowej perfekcji z różnych zakątków świata. Od lokalnych klubów po międzynarodowe areny, trójbój siłowy zdobył serca milionów.

Wyobraź sobie emocje, które towarzyszą podczas zawodów. Każdy uczestnik, niezależnie od tego, czy to weteran, czy nowicjusz, staje przed sztangą z jednym celem – przekroczeniem własnych granic. Współzawodnictwo, ale i wspólnota – to właśnie w trójboju siłowym jest najbardziej fascynujące. Widzisz, jak zawodnicy wspierają się nawzajem, bo przecież każdy z nich wie, jak wiele pracy i poświęcenia wymaga ten sport.

Zmieniają się także treningi. Dzisiejsi zawodnicy mają dostęp do zaawansowanych metod treningowych, nowoczesnego sprzętu i specjalistycznych diet. To wszystko przekłada się na ciągły rozwój i poprawę wyników.

Trójbój siłowy to już nie tylko rywalizacja o tytuł najsilniejszego. To także sposób na życie, filozofia, która uczy dyscypliny, wytrwałości i szacunku zarówno do samego siebie, jak i innych. W trójboju każdy jest zwycięzcą, bo tu liczy się każdy kilogram, każdy centymetr, każdy oddech.

powerlifting – historia i rekordy

Rekordy w trójboju siłowym na świecie

Rekord Świata z Wyposażeniem

Całkowity wynik: Donnie Thompson ustanowił rekord świata z wynikiem 1360,7 kg w 2011 roku.

Szczegółowe rekordy

Przysiad: 573,9 kg (Donnie Thompson).

Wyciskanie na ławce płaskiej: 430,9 kg (Donnie Thompson).

Martwy ciąg: 377,5 kg (Donnie Thompson).

Rekordy w poszczególnych ćwiczeniach

Przysiad: 592,3 kg (Brian Carroll).

Wyciskanie na ławce płaskiej: 501,2 kg (Will Barotti).

Martwy ciąg: 457,5 kg (Andy Bolton).

Rekordy w Formule „Raw” (Bez Wyposażenia)

Całkowity wynik: Daniel Bell osiągnął łączny wynik 1127,5 kg, ustanowiony 29 lutego 2020 roku.

Szczegółowe rekordy:

Przysiad: 490 kg (Ray Williams).

Wyciskanie na ławce płaskiej: 349,2 kg (Julius Maddox).

Martwy ciąg: 460,4 kg (Benedict Magnusson).

Trójbój siłowy – rekordy Polski

W Polsce trójbój siłowy rekordy są równie imponujące. Polski trójbój siłowy ma swoich bohaterów, którzy nie tylko reprezentują kraj na arenie międzynarodowej, ale także inspirują kolejne pokolenia do podjęcia treningów.

Ile to dużo w trójboju?

Kiedy myślimy o tym, co oznacza „dużo” w trójboju siłowym, warto pamiętać, że to pojęcie jest względne. Dla jednych, podniesienie 100 kg w martwym ciągu to ogromne osiągnięcie, dla innych – to dopiero początek drogi. W zawodach trójboju siłowego, „dużo” oznacza osiągnięcie wyników bliskich rekordom świata, które dla większości z nas wydają się wręcz nieosiągalne. Ale pamiętajmy, każdy wynik w trójboju, niezależnie od jego wielkości, jest efektem ciężkiej pracy i determinacji.

To, co dla początkującego jest szczytem możliwości, dla doświadczonego zawodnika może być tylko kolejnym etapem treningu. Dlatego zamiast porównywać się do innych, lepiej skupić się na własnych postępach i celach. Każdy kilogram podniesiony więcej niż poprzednio, to krok naprzód. W trójboju siłowym chodzi o osobistą podróż, o przełamywanie własnych barier i ciągłe dążenie do bycia lepszym wersją siebie.

Plan treningowy przygotowujący do trójboju siłowego

Tworzenie planu treningowego przygotowującego do trójboju siłowego wymaga rozważnego podejścia. Oto przykładowy, tygodniowy plan, który można dostosować do indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania:

DzieńTrening
PoniedziałekPrzysiad ze sztangą – ciężkie serie, niskie powtórzenia
WtorekDzień odpoczynku lub lekki trening kardio
ŚrodaWyciskanie leżąc – średni ciężar, średnie powtórzenia
CzwartekDzień odpoczynku lub trening stabilizacyjny/mobilnościowy
PiątekMartwy ciąg – ciężkie serie, niskie powtórzenia
SobotaTrening wspomagający: plecy, barki, core
NiedzielaDzień odpoczynku lub lekki trening kardio

Pamiętaj, że rozciąganie powinno być stałym elementem każdego treningu, a trening obwodowy może być włączany w dni wspomagające. To podstawa, aby utrzymać elastyczność mięśni i ogólną kondycję, a także zapobiec kontuzjom. Ważne jest też, aby każdy cykl treningowy był poprzedzony rozgrzewką i zakończony chłodzeniem.

Ten plan to tylko wskazówka. Indywidualne potrzeby, możliwości i cele mogą wymagać dostosowania programu. Dobrze jest skonsultować się z trenerem personalnym, który pomoże dostosować plan do twojego poziomu zaawansowania oraz celów.

  Aldona Kajak

  https://fitnessblog.com.pl

  Anna Kajak, 25-letnia dietetyk kliniczny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalizuje się w dietoterapii i zdrowym stylu życia. Z doświadczeniem w klinikach wellness, pasjonuje się edukacją pacjentów, sportem i podróżami. Jej podejście łączy empatię z indywidualnymi planami żywieniowymi.

  Powiązane wpisy

  3 Comments

  • Historia trójboju siłowego jest fascynująca! To niesamowite, jak ten sport ewoluował i jakie rekordy zostały ustanowione.

   • Czy kobiety również rywalizują w trójboju siłowym na takim samym poziomie jak mężczyźni? Chciałabym zobaczyć więcej informacji na ten temat.

  • Jako fan powerliftingu, zawsze szukam inspiracji w rekordach i osiągnięciach innych. Ten artykuł dodaje motywacji do mojego treningu.

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *