Zakwasy po treningu – jak sobie z nimi poradzić?

Jak powstają zakwasy?

Zakwasy (Delayed Onset Muscle Soreness) – to stan, który wielu z nas zna z własnego doświadczenia. Często pojawiają się dzień lub dwa po intensywnym treningu siłowym lub treningu na początek naszej przygody z aktywnością fizyczną. Ale skąd się biorą? Proces powstawania zakwasów rozpoczyna się w momencie, gdy podczas intensywnego wysiłku fizycznego, nasze mięśnie zaczynają pracować na wyższych obrotach.

W takich momentach mięśnie potrzebują więcej energii, niż jest w stanie dostarczyć im krew. Wówczas zaczyna dominować tzw. oddychanie beztlenowe, które skutkuje produkcją kwasu mlekowego. Niekiedy jest on błędnie uważany za przyczynę zakwasów, jednak to właśnie mikrouszkodzenia włókien mięśniowych są głównym czynnikiem ich powstawania. W wyniku intensywnego wysiłku, mikroskopijne pęknięcia pojawiają się w mięśniach, co jest naturalnym elementem procesu ich wzmacniania.

Organizm, reagując na te mikrourazy, rozpoczyna proces naprawczy. Właśnie ten proces regeneracji jest odczuwany jako zakwasy. Ból, jaki wówczas odczuwamy, jest sygnałem od naszego ciała, że trwa proces leczenia i wzmacniania mięśni. Choć może być on nieprzyjemny, to jednak stanowi naturalną i ważną część rozwoju naszej kondycji fizycznej. Warto pamiętać, że zakwasy nie są wskaźnikiem efektywności treningu, a ich intensywność może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz stopnia przygotowania fizycznego.

Czy brak zakwasów świadczy o złym treningu?

Brak zakwasów po treningu często wywołuje pytania – czy to oznacza, że trening nie był wystarczająco intensywny? Otóż niekoniecznie. Brak zakwasów może świadczyć o dobrym przygotowaniu mięśni i ich adaptacji do wysiłku, co jest efektem regularnego treningu. Mięśnie przyzwyczajają się do obciążeń, stając się bardziej odporne na mikrourazy, które są przyczyną zakwasów. Dodatkowo, warto zauważyć, że każdy organizm reaguje inaczej na wysiłek fizyczny. Dla niektórych osób brak zakwasów może być naturalnym stanem, nawet po intensywnym treningu.

Nie należy zatem traktować braku zakwasów jako wskaźnika złego treningu. Wręcz przeciwnie, może to być znak, że nasze ciało efektywnie radzi sobie z regeneracją i jest dobrze przygotowane na wyzwania fizyczne. Pamiętajmy, że jakość treningu nie powinna być mierzona tylko przez pryzmat zakwasów. Istotne są także inne aspekty, takie jak technika, postęp w osiąganych wynikach czy ogólne samopoczucie.

Zakwasy po treningu – jak sobie z nimi poradzić

Sposoby na zakwasy

Zmagałeś się kiedyś z zakwasami i zastanawiałeś się, jaki jest sposób na zakwasy? Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w łagodzeniu dyskomfortu. Przede wszystkim ważny jest odpoczynek, który daje organizmowi czas na regenerację. Poza tym warto rozważyć kilka dodatkowych metod.

Prysznic lub kąpiel

Ciepła woda, zarówno podczas prysznica, jak i kąpieli, może być niezwykle pomocna w łagodzeniu zakwasów. Ta metoda działa na kilka sposobów – przede wszystkim ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie, co jest szczególnie ważne po intensywnym wysiłku. Dodatkowo, ciepło stymuluje krążenie krwi w ciele, co przyspiesza proces dostarczania składników odżywczych do mięśni i usuwania z nich produktów przemiany materii, w tym kwasu mlekowego. Warto również wspomnieć o kontrastowym prysznicu, czyli zmianie ciepłej i zimnej wody. Taki prysznic pobudza krążenie, co jeszcze bardziej wspomaga regenerację mięśni.

Plusy tej metody to:

 • Rozluźnienie napiętych mięśni
 • Poprawa krążenia
 • Przyspieszenie procesu regeneracji
 • Łagodzenie bólu i dyskomfortu
 • Oferowanie momentu relaksu i odprężenia

Ta prosta, ale skuteczna metoda jest łatwo dostępna i może znacząco przyczynić się do szybszego powrotu do pełni sił po intensywnym wysiłku fizycznym.

Masaż

Masaż

Masaż jest kolejnym efektywnym domowym sposobem na zakwasy. Działa on na kilka sposobów – przede wszystkim poprzez stymulowanie przepływu krwi w masowanych obszarach, co przyspiesza proces usuwania toksyn i kwasu mlekowego z mięśni. Dzięki temu, masaż nie tylko łagodzi ból, ale również przyspiesza regenerację mięśniową. Co więcej, masaż wspomaga rozluźnienie mięśni, zmniejszając ich napięcie i sztywność, co jest szczególnie ważne po intensywnym treningu. Można go wykonywać samodzielnie, używając rolki do masażu lub po prostu rąk, delikatnie masując i rozcierając bolące obszary.

Plusy tej metody to:

 • Stymulacja przepływu krwi
 • Przyspieszenie usuwania toksyn i kwasu mlekowego
 • Łagodzenie bólu i dyskomfortu
 • Rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich sztywności
 • Wspieranie szybszej regeneracji mięśniowej

Dzięki masażowi, możemy nie tylko szybciej wrócić do pełni sił, ale również zapobiegać potencjalnym kontuzjom, poprawiając elastyczność i kondycję naszych mięśni. To prosta i przyjemna metoda, która może znacząco przyczynić się do naszego dobrostanu po intensywnym wysiłku fizycznym.

Zimne okłady

Zimne okłady to popularna i skuteczna metoda stosowana w łagodzeniu zakwasów i ogólnego bólu mięśniowego. Stosowanie zimna na obolałe mięśnie przynosi ulgę głównie poprzez zmniejszenie stanu zapalnego oraz obrzęku. Niska temperatura skutecznie zwęża naczynia krwionośne, co zmniejsza przepływ krwi do zapalnego obszaru, tym samym redukując opuchliznę i ból. Zimne okłady są szczególnie polecane w pierwszych godzinach po intensywnym wysiłku, gdy mięśnie są najbardziej podatne na ból i obrzęk.

Plusy tej metody to:

 • Zmniejszenie stanu zapalnego
 • Łagodzenie obrzęków
 • Redukcja bólu i dyskomfortu
 • Szybkie i proste w aplikacji
 • Pomocne w pierwszych godzinach po treningu

Stosowanie zimnych okładów jest prostą i dostępną metodą, która może znacząco przyczynić się do łagodzenia zakwasów. Jednak ważne jest, aby stosować je z umiarem i nie przetrzymywać zbyt długo na jednym miejscu, aby uniknąć odmrożeń. W połączeniu z innymi metodami regeneracji, zimne okłady mogą być skutecznym elementem procesu powrotu do pełni sił po wysiłku fizycznym.

sauna

Sauna

Sauna jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie mięśni i przyspieszenie procesu regeneracji po intensywnym treningu. Wysoka temperatura w saunie sprawia, że nasze ciało rozgrzewa się, co prowadzi do rozluźnienia mięśni i zwiększenia przepływu krwi. To z kolei przyspiesza usuwanie z mięśni produktów przemiany materii, w tym kwasu mlekowego, który jest często kojarzony z bólem po wysiłku. Sauna może również pomóc w redukcji stresu i napięcia, co jest równie ważne w procesie regeneracji.

Plusy tej metody to:

 • Rozluźnienie mięśni i zwiększenie ich elastyczności
 • Przyspieszenie przepływu krwi i usuwanie toksyn
 • Redukcja stresu i napięcia
 • Ułatwienie procesu regeneracji
 • Ogólne uczucie relaksu i odprężenia

Regularne korzystanie z sauny nie tylko wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym, ale również pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowie. Dzięki swoim właściwościom terapeutycznym, sauna może być cennym elementem rutyny każdego sportowca.

Stretching

Stretching, czyli rozciąganie, jest kluczowym elementem zarówno przed, jak i po treningu, a jego wpływ na łagodzenie zakwasów jest nie do przecenienia. Regularne rozciąganie mięśni po intensywnym wysiłku pomaga w ich relaksacji oraz zwiększa zakres ruchu. Stretching pobudza także krążenie krwi w rozciąganych obszarach, co przyspiesza proces regeneracji mięśniowej i usuwanie produktów przemiany materii, w tym kwasu mlekowego, który jest często odpowiedzialny za ból.

Plusy tej metody to:

 • Poprawa elastyczności i zakresu ruchu w mięśniach
 • Przyspieszenie regeneracji mięśniowej
 • Łagodzenie napięcia i bólu mięśniowego
 • Wspomaganie krążenia krwi
 • Zapobieganie kontuzjom

Regularne włączanie stretchingu do rutyny treningowej może znacząco pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji mięśniowej, zapobiegając bólom i kontuzjom. Jest to prosta, ale niezwykle skuteczna metoda, która przynosi ulgę w zakwasach, a jednocześnie przyczynia się do ogólnego zwiększenia sprawności fizycznej.

Zakwasy

Co jeść przy zakwasach?

Dieta odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji mięśni i łagodzenia zakwasów. Istnieją konkretne substancje odżywcze, które powinny znaleźć się w diecie po intensywnym wysiłku fizycznym. Po pierwsze, białko jest niezbędne dla naprawy i odbudowy mikrouszkodzeń mięśniowych – znaleźć je można w produktach takich jak chude mięso, ryby, jajka oraz roślinne źródła białka, jak quinoa czy soczewica. Drugim ważnym składnikiem są przeciwzapalne tłuszcze omega-3, obecne w tłustych rybach, jak łosoś, oraz w orzechach i nasionach. Potas, który pomaga w równowadze elektrolitowej i funkcji mięśni, można znaleźć w bananach, awokado czy szpinaku.

Dodatkowo, antyoksydanty pomagają w walce z wolnymi rodnikami powstałymi podczas wysiłku – bogate źródła to jagody, zielona herbata czy ciemna czekolada. Woda jest również niezbędna, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, które jest kluczowe dla procesów regeneracyjnych.

Podsumowując, dieta bogata w:

 • Białko (chude mięso, ryby, roślinne źródła białka)
 • Tłuszcze omega-3 (tłuste ryby, orzechy, nasiona)
 • Potas (banany, awokado, szpinak)
 • Antyoksydanty (jagody, zielona herbata, ciemna czekolada)
 • Woda

Czy powinno się ćwiczyć z zakwasami?

Ćwiczenie z zakwasami może być kuszące, ale pamiętaj o słuchaniu swojego ciała. Lekki trening, jak pilates, może być korzystny, pomagając w rozluźnieniu mięśni, ale unikaj intensywnych ćwiczeń do czasu całkowitego wyleczenia.

Po jakim czasie znikają zakwasy?

Czas trwania zakwasów może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak intensywność i rodzaj treningu, a także indywidualne predyspozycje organizmu. Zazwyczaj zakwasy pojawiają się w ciągu 24 do 48 godzin po treningu i stopniowo ustępują. Większość osób doświadcza ich ulgi w ciągu kilku dni, jednak czas ten może się wydłużyć, jeśli trening był szczególnie intensywny lub jeśli osoba trenująca jest na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną.

Warto pamiętać, że ile trwają zakwasy zależy również od podejmowanych działań regeneracyjnych. Stosowanie metod, takich jak rozciąganie, prysznic na zmianę ciepły i zimny, masaż, czy odpowiednia dieta, może przyspieszyć proces ich znikania. Regularne treningi i dbałość o prawidłową regenerację mięśni mogą również przyczynić się do zmniejszenia intensywności i częstotliwości pojawiania się zakwasów w przyszłości. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dawać mu czas na odpoczynek i regenerację, aby uniknąć przetrenowania i potencjalnych kontuzji.

  Aldona Kajak

  https://fitnessblog.com.pl

  Anna Kajak, 25-letnia dietetyk kliniczny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalizuje się w dietoterapii i zdrowym stylu życia. Z doświadczeniem w klinikach wellness, pasjonuje się edukacją pacjentów, sportem i podróżami. Jej podejście łączy empatię z indywidualnymi planami żywieniowymi.

  Powiązane wpisy

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *