Trening na skakance – od czego zacząć?

Utrzymanie zdrowej i smukłej sylwetki obecnie jest celem większości z nas. Zgodnie ze starym powiedzeniem, w zdrowym ciele zdrowy duch, staramy się podejmować różnorodne aktywności fizyczne, które mają doprowadzić do poprawy naszej kondycji. Wiele osób decyduje się na trening obwodowy lub trening na trampolinie. Jednak okazuje się, że o własną sylwetkę można zadbać we własnym domu, przy pomocy znanej nam z dzieciństwa skakanki. Wobec tego, jak trenować na skakance, by osiągnąć najlepsze efekty?

Jak ćwiczyć na skakance?

Ćwiczenia ze skakanką większości z nas mogą wydać się dość skomplikowane. Faktem jest, że jest to głównie atrybut dziecięcy, który pozwala najmłodszym na aktywne spędzanie wolnego czasu i spożytkowanie własnej energii. Jednak skakanka – trening to również świetne rozwiązanie dla dorosłych, którzy marzą o tym, by utrzymać dobrą kondycję i formę przez wiele lat. Okazuje się, że ćwiczenia na skakance są w stanie pomóc w spaleniu od 300 do 400 kalorii w jedynie 30 minut. To tylko dowód na to, że ćwiczenia te są wyjątkowo efektywne. Dodatkowo, trening na skakance zaangażuje do wysiłku wszystkie nasze partie mięśniowe, przyczyni się do ich wyrzeźbienia, a także wzmocnienia. Warto również wspomnieć o tym, że trening na skakance przyczynia się do:

 • wzrostu tętna, a tym samym poprawy wydolności organizmu;
 • wzmocnienia układu naczyniowo-sercowego;
 • poprawy krążenia w całym organizmie.

Jak więc widać, trening ze skakanką to nie tylko sposób na wzmocnienie naszych mięśni i poprawę kondycji, ale także sposób na zwykłe dbanie o poszczególne układy naszego organizmu. Jednak wiele osób, szczególnie początkujących, zastanawia się jak ćwiczyć na skakance? Nie da się bowiem ukryć, że jest to dośc prosty gadżet, który jednak można wykorzystywać na wiele, różnych sposobów. Przede wszystkim trening z skakanką powinien być idealnie dopasowany do obecnych możliwości naszego organizmu. Warto szczerze ocenić obecną kondycję, a następnie postarać się dopasować intensywność i natężenie ćwiczeń w taki sposób, by już po pierwszym treningu organizm nie był przeciążony. Ćwiczenia na skakance dla początkujących powinny odbywać się regularnie, a także powinny zostać podzielone na sekwencje. Nie musimy na pierwszy raz starać się przełamać bariery, które są postawione przez nasz organizm. Ułóżmy sobie swoisty plan treningowy i trzymajmy się go, regularnie zwiększając natężenie ćwiczeń i dopasowując je do postępów, które poczynimy z biegiem czasu. Przykładowo, trening dla początkujących na skakance może wyglądać w taki sposób:

 • podzielić trening na serie 30 sekundowe przerywane 15 sekundowym wypoczynkiem;
 • po 10 minutach skakania na skakance możemy zrobić sobie około 3-4 minutową przerwę;
 • pamiętajmy o tym, by dbać o nawodnienie organizmu, co pozwoli na efektywniejszy i bardziej wydajniejszy.

Pamiętajmy także o tym, by w każdej sesji treningowej dawać z siebie maksimum, dzięki czemu Twoje mięśnie będą jeszcze bardziej zaangażowane, a sam organizm wejście w faze efektywnego spalania tłuszczu. Oczywiście nie możemy zapominać także o przerwach a regenerację. Zastanawiając się jak ćwiczyć ze skakanką, pamiętajmy także o tym, by zaplanować sobie czas na odpoczynek, by mięśnie miały czas na odbudowę. Jako początkujący, możemy ćwiczyć przez 3-4 dni w tygodniu. Będzie to wystarczające, by przyzwyczaić organizm do większego wysiłku fizycznego. W miarę robienia postępów, będziemy mogli śmiało ćwiczyć przez większą ilość dni, a także będziemy mogli zwiększać intensywność samego treningu.

Trening na skakance - od czego zacząć

Ćwiczenia na skakance dla początkujących

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, ćwiczenia – skakanka powinny być dobrze rozplanowane, biorąc pod uwagę to, że dopiero zaczynamy naszą przygodę z tym rodzajem aktywności fizycznej. Trening ze skakanką dla początkujących powinien bazować na prostych, aczkolwiek efektywnych ćwiczeniach, które będą stopniowo poprawiać kondycję oraz wydolność organizmu. Skakanka trening dla początkujących może być zaplanowany w ten sposób:

 • Wykonywanie ósemek – to bardzo proste ćwiczenie, które polega na wykonywaniu ósemek skakanką, trzymając wyprostowane przedramiona. W tym momencie nie przeskakujemy przez skakankę, ale wykonujemy stepy. Staramy się zwiększyć prędkość, a następnie włączyć do treningu przeskoki. W ten sposób szybko i skutecznie poprawimy swoją koordynację ruchową.
 • Skakanie przód-tył – to również jedno z łatwiejszych ćwiczeń na trening na skakance dla początkujących. Wystarczy wykonać kilka skoków, a następnie skok na 15-20 centymetrów w przód, cały czas obracając skakanką. Po skoku do przodu, wystarczy wykonać w ten sam sposób skok do tyłu. W ten sposób można skutecznie zwiększyć wytrzymałość mięśni nóg.
 • Krzyżyk – w tym  ćwiczeniu chodzi o to, by zmieniać sposób i technikę skakania na skakance. W pierwszej kolejności wykonujemy przeskok ze złączonymi nogami, a następny przeskok staramy się wykonać krzyżując nogi. Doskonale poprawia to balans całego ciała, a także wzmacnia mięśnie nóg.

Trening na skakance dla początkujących powinien skupić się również na tym, by wypracować prawidłową postawę i prawidłową technikę skakania. Musimy pamiętać o tym, że nasza sylwetka powinna być cały czas wyprostowana, a mięśnie powinny pozostawać w lekkim napięciu. Starajmy się spoglądać przed siebie, co pozwoli się znacznie lepiej przyzwyczaić do skakanki. W miarę upływu czasu i naszego zaangażowania, trening na skakance ćwiczenia może przybierać coraz to bardziej zaawansowaną formę. Możemy wprowadzać do rutyny nowe ćwiczenia, a także starać się nabywać nowe umiejętności. Dzięki temu każdy trening na skakance będzie dla nas ciekawszy i może przerodzić się w wyjątkowo przyjemne doświadczenie, które jednocześnie odmieni naszą sylwetką.

Wiedząc już jak ćwiczyć na skakance, wystarczy wyposażyć się w ten gadżet, a następnie poświęcić około 30 minut dziennie na to, by wdrożyć się w rytm treningowy. Regularność i zaangażowanie szybko sprawią, że zauważymy wyraźne zmiany nie tylko w odniesieniu do naszej sylwetki, ale także w odniesieniu do naszej kondycji.

Trening na skakance

  Aldona Kajak

  https://fitnessblog.com.pl

  Anna Kajak, 25-letnia dietetyk kliniczny z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalizuje się w dietoterapii i zdrowym stylu życia. Z doświadczeniem w klinikach wellness, pasjonuje się edukacją pacjentów, sportem i podróżami. Jej podejście łączy empatię z indywidualnymi planami żywieniowymi.

  Powiązane wpisy

  3 Comments

  • Skakanka, nieodłączny partner mojego treningu. Zawsze na rozgrzewkę i zawsze kilka minut po. Niedoceniony przyrząd przez wielu trenerów, a szkoda.

   • Czy macie jakieś rekomendacje dla skakanek, które najlepiej sprawdzają się dla początkujących? Super wpis, motywujący do działania!

  • To niesamowite, jak coś tak prostego jak skakanka może być tak skuteczne! Już nie mogę się doczekać, aby włączyć to do mojego treningu.

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *