Dieta dla seniora – co powinno znaleźć się w diecie osoby starszej?

Dieta dla seniora

Seniorzy to grupa osób, która powinna zostać otoczone wyjątkową opieką. Zaliczają się do niej nasze babcie i nasi dziadkowie, którzy poświęcili większość swojego życia na to, by zapewnić nam rozrywkę i pokazać swoją miłość. W tym momencie życia, to właśnie seniorzy najbardziej potrzebują naszej opieki. Co jednak najważniejsze, nie chodzi tu tylko o pomoc w zakresie utrzymania odpowiedniej higieny i czystości. Seniorzy potrzebują naszego wsparcia również w zakresie przygotowywania posiłków. Okazuje się, że z biegiem czasu ich organizm przestaje tolerować niektóre składniki odżywcze, zaś znacznie zwiększa zapotrzebowanie na inne. Styl życia seniorów również wymaga od nich zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Zasady zdrowego stylu życia nabierają więc w tym wypadku całkowicie innego znaczenia. Wobec tego jaka powinna być dieta dla seniora?

Dieta dla seniora i jej kaloryczność

Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że każdy senior jest inny. Niektórzy po przekroczeniu magicznej granicy wieku dalej starają się pozostać aktywni, podczas gdy inni starają się raczej cieszyć spokojnym życiem. Nie da się ukryć, że kluczowe staje się odpowiednie dobranie kaloryczności diety. Seniorzy którzy w dalszym ciągu pozostają aktywni, będą potrzebowali dziennie około 2200 do 2500 kalorii. Z kolei seniorzy, którzy cenią sobie przesiadywanie w ogródku i odpoczynek, będą musieli zadowolić się dietą o kaloryczności od 1800 do 2200 kalorii. Odpowiednie dobranie kaloryczności diety jest niezwykle istotne. Uchroni to seniora przed okładaniem się tkanki tłuszczowej, która może być dla niego niezwykle niebezpieczna.

Dieta dla seniora – składniki odżywcze na pamięć i koncentrację

Dieta dla osób starszych powinna być bogata w składniki, które przede wszystkim będą pozytywnie wpływać na ich organizm. Nie da się ukryć, że w tym wieku pamięć i koncentracja są już mocno osłabione. Z tego też powodu dieta powinna być bogata w składniki pokarmowe, które zawierają dużo kwasów omega-3, a także i wapń. Dzięki temu dieta dla seniora będzie również pomagała zachować jego zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie. Wobec tego warto do jego diety wprowadzić duże ilości orzechów- różne rodzaje, a także zdrowe, roślinne tłuszcze jak np. awokado. W znacznym stopniu będzie to wspierać pracę mózgu seniora i przyczyni się do poprawy jego pamięci. Warto w tym momencie podkreślić, że składniki odżywcze dla seniorów muszą być również skomponowane w taki sposób, by nie obciążały one żołądka starszej osoby. Trzeba więc zachować zdrowy balans konkretnych produktów, tak by senior jak najdłużej mógł cieszyć się dobrym zdrowiem.

dieta seniora

Dieta lekkostrawna z dużą ilością błonnika pokarmowego

Z biegiem czasu nasz przewód pokarmowy nie jest już wstanie tak efektywnie radzić sobie z tłuszczami i kaloriami, które dostarczamy do organizmu. Seniorzy powinni więc spożywać posiłki lekkostrawne. Chodzi głównie o to, by nie obciążać przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do wielu problemów z jego strony. Warto więc zamienić potrawy smażone na te, które są gotowane na parze. Kolejno konieczne staje się również zrezygnowanie z wielu przypraw- w szczególności tych ostrych. Dietę seniora powinny wypełnić chude mięsa- drób i indyk, a także produkty pełnoziarniste. Dzięki temu senior będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez kolejne lata. Co więcej dieta lekkostrawna dla osoby starszej powinna zapewniać również duże ilości błonnika pokarmowego. Jest to niezwykle ważne, gdyż błonnik działa jak swoista szczotka w jelitach. Pomaga oczyścić je ze złogów, a także znacznie usprawni on perystaltykę jelit. Cennym źródłem błonnika pokarmowego są niektóre warzywa strączkowe. Ważne jest jednak to, by senior spożywał przy tym duże ilości wody. Tylko wtedy błonnik pokarmowy będzie mógł efektywnie spełniać swoją rolę. Dzięki takiej diecie zostanie wyeliminowany problem zaparć i ewentualnych wzdęć.

Dieta dla seniora z cateringiem dietetycznym

W większości przypadków seniorzy nie są wstanie samodzielnie przygotowywać swoich posiłków. Ich opiekunowie również nie zawsze mają na to czas. Wówczas świetnym rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny. Dieta pudełkowa dla seniora i jego opiekunów może okazać się ogromnym ułatwieniem. To właśnie ona pozwoli na to, by każdy posiłek osoby starszej był odpowiednio zbilansowany i lekkostrawny. Co więcej catering dietetyczny gwarantuje również terminowe dostawy gotowych posiłków na cały dzień. Senior więc będzie miał gotowe śniadanie, obiad i kolację, a jedynym jego zadaniem będzie ich ewentualne odgrzanie. Oczywiście nawiązując współpracę z cateringiem dietetycznym jasno trzeba zaznaczyć, że niezbędna jest pomoc w skomponowaniu diety dla seniora. Warto także zaznaczyć, które produkty spożywcze senior lubi, a za którymi nie przepada. Dzięki temu będzie on mógł czerpać przyjemność z każdego posiłku, a przy tym świetnie zadbać o swoje zdrowie. Seniorzy z pewnością docenią sobie takie udogodnienie, a opiekunowie będą mogli chwilę odetchnąć od gotowania.