Dieta pudełkowa w walce z cukrzycą

Dieta pudełkowa dla cukrzyka

Co jeść przy cukrzycy?

Dieta dla cukrzyka nie jest łatwa do uogólnienia przez dietetyków. Dzieje się tak dlatego, że każdy człowiek, który cierpi na tę chorobę, ma różne żywieniowe preferencje i ograniczenia (alergeny). Ważne jest sprawdzanie różnych produktów, o których będzie mowa w tym artykule, aby później cieszyć się jedzeniem tego, co smakuje i jest zdrowe.

Jedzenie niezdrowych pokarmów stanowi olbrzymie zagrożenie dla serca i nerek cukrzyka. Ponadto nieleczona choroba może prowadzić do ślepoty i amputacji nóg. Cukrzyk może zminimalizować ryzyko chorób towarzyszących poprzez jedzenie pokarmów bogatych w błonnik i kwas omega-3.

Poza zdrowym jedzeniem bardzo ważny jest ruch fizyczny. Jeśli ćwiczenia nie brzmią zbyt zachęcająco, warto wtedy pospacerować po mieszkaniu lub na zewnątrz i wykonywać luźne ćwiczenia oddechowo-relaksacyjne.

Jadłospis dla cukrzyka

Co zatem chory na cukrzycę powinien spożywać, aby utrzymać dobrą kondycję ciała?

 • ryby, na przykład makrela, która jest bardzo smaczna, zawiera dużo składników odżywczych i jest tania.
 • jabłka, ananasy, pomarańcze i inne sezonowe owoce
 • warzywa, na przykład fasola, groch, soja, sałata, pomidor, marchew, szpinak
 • oliwę z oliwek i olej rzepakowy do gotowania i smażenia
 • mleko i jogurty o niskiej zawartości tłuszczu
 • pieczywo wieloziarniste
 • płatki owsiane

Czego nie jeść przy cukrzycy

Należy przede wszystkim unikać jedzenia w nocy i spożywania dużych dań. Zatem trzeba jeść mniej, ale częściej i zdrowiej. Unikamy lub ograniczamy spożycie:

 • zwierzęcego białka i nasyconych kwasów tłuszczowych – przede wszystkim wołowiny, jajek, drobiu
 • produktów mlecznych wysokotłuszczowych, takich jak mleko, sery, lody śmietankowe
 • margaryny i masła
 • słodyczy
 • jedzenia typu fast food: pizza, hamburgery, frytki, hot dogi, ciasta jabłkowe

Ponadto cukrzyk powinien unikać podwyższonego cholesterolu. Cholesterol znajduje się tylko i wyłącznie w produktach zwierzęcych.

Dieta pudełkowa cukrzyca

Suplement diety dla cukrzyków

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie cukrzyk dla siebie zrobić, jest przyjmowanie dobrej multiwitaminy z minerałami – takiej jak Centrum. (Dla kobiet lepszym rozwiązaniem może być Centrum Silver, które zawiera mniej żelaza).
Przyjmowanie multiwitaminy z minerałami możemy traktować jako ubezpieczenie żywieniowe. Czujemy się lepiej wiedząc, że jeśli nie otrzymujemy wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia, to przynajmniej otrzymujemy ich trochę z naszego suplementu diety.

Multiwitaminy przeszły długą drogę i wiele z nich jest bardzo zbilansowanych i kompletnych, a nawet zawiera zalecane ilości nowych minerałów, takich jak chrom, selen i bor.  Wiele z witamin i minerałów, które znajdziesz w swojej najlepszej multiwitaminie z minerałami może faktycznie pomóc w leczeniu cukrzycy:

 • Chrom. Ten minerał może sprawić, że komórki będą bardziej podatne na działanie insuliny. W multiwitaminie można znaleźć od 65 do 120 mg chromu
 • Magnez. Niedobór tego minerału może przyczyniać się do nadciśnienia. Jeśli w diecie danej osoby występują jego niedobory, może to również powodować, że komórki stają się bardziej odporne na insulinę. Multiwitamina zawiera zwykle około 100 mg (25 procent zalecanego dziennego spożycia).
 • Antyoksydanty – niektórzy badacze uważają, że osoby chore na cukrzycę szybciej zużywają zapasy przeciwutleniaczy, co zwiększa ich zapotrzebowanie (podobnie jak w przypadku palaczy).
 • Witamina C – niektórzy badacze odkryli, że 250 do 500 miligramów witaminy C może zmniejszyć glikozylację. Większość multiwitamin zawiera co najmniej 60 mg.
 • Witamina E – ten przeciwutleniacz w dawce od 200 do 400 mg dziennie ma wiele zalet w zapobieganiu chorobom serca, ale niektórzy badacze twierdzą, że suplementacja może również poprawić poziom cukru we krwi. Większość multiwitamin zawiera od 30 do 45 mg (Centrum Silver zawiera 45 mg).
 • Selen jest ważnym antyoksydantem. Niektóre multiwitaminy zawierają około 20 mg na tabletkę.
 • Kwas foliowy. Działa on w organizmie jak przeciwutleniacz. Jest znany (wraz z witaminami z grupy B) z tego, że pomaga obniżyć podwyższony poziom homocysteiny w organizmie (wysoki poziom homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca). Typowa podstawowa multiwitamina zawiera 400 mg.

Dieta pudełkowa cukrzyca

Coraz bardziej popularnym sposobem żywienia dla cukrzyka jest korzystanie cateringu dietetycznego. W opisie tak zwanej diety pudełkowej czytamy, że polega ona na spożywaniu posiłków na bazie produktów o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Autorzy posiłków zwracają uwagę na ładunek glikemiczny, czyli udział wagowy składników.

Dietetyczny catering dla chorych na cukrzyce z dostawą proponuje bardzo szeroki wybór różnych potraw, które można zamówić bez wychodzenia z domu. Twórcy diety pudełkowej proponują śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację w bardzo konkurencyjnych cenach.

Warto zaopatrzyć się w posiłki o wysokiej jakości, kiedy brakuje nam czasu na wykonanie ich samodzielnie. A zamiast zamawiania jedzenia typu fast food, warto skorzystać z usług cateringu dla chorych na cukrzycę.