Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść?

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść

Dieta to specyficzny sposób żywienia, który ma doprowadzić nas do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej przejawiamy zainteresowanie różnorodnymi rodzajami diet. To właśnie one mają nam pomóc walczyć ze zbędnym kilogramami i uzyskać wymarzoną wagę. Warto jednak zauważyć, że dieta na masę, a dieta dla seniora czy dla osoby aktywnej fizycznie będzie się znacznie od siebie różniła. Wynika to przede wszystkim z zapotrzebowania organizmu na kalorie oraz inne składniki odżywcze. Niektóre z diet są bardziej restrykcyjne, zaś inne oferują nam większą swobodę i zróżnicowanie. Jednocześnie najważniejszym elementem każdej z diety jest ilość pełnowartościowych posiłków, jakie powinniśmy spożywać w ciągu dnia. Wobec tego ile powinno się jeść posiłków dziennie?

Ile jeść posiłków dziennie?

Zwykle decydując się przejść na dietę, zastanawiamy się jakie pieczywo na diecie, a także jakie składniki spożywcze warto z jadłospisu wykluczyć. Niemniej jednak główną kwestią powinno być to, ile posiłków dziennie powinniśmy jeść. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż wynika to z samego sposobu, w jaki funkcjonuje nasz organizm. Przede wszystkim, potrzebuje on określonej ilości kalorii i składników odżywczych, by nie przeszedł on w tak zwany stan uśpienia. Mowa tu chociażby o restrykcyjnych dietach polegających na głodówkach. W ten sposób, nie dostarczamy organizmowi „paliwa” w postaci tłuszczu i węglowodanów, a on w efekcie zaczyna je wszystkie magazynować na przysłowiową „czarną godzinę”. W efekcie zamiast tracić na wadze, będzie ona stała w miejscu. Z tego też powodu tak ważne jest słuchanie własnego organizmu i zaspokajanie jego bieżących potrzeb. Warto także wspomnieć, że każdy posiłek na diecie i nie tylko, powinien być odpowiednio zbilansowany pod względem kaloryczności i nie tylko. Koniecznie musimy być świadomi tego, że do poprawnego funkcjonowania nasz organizm nie potrzebuje tylko i wyłącznie tłuszczy, ale także białka i węglowodanów. Tylko i wyłącznie dostarczenie ich w odpowiedniej ilości i określoną ilość razy w ciągu dnia, zapewni nam optymalne rezultaty przeprowadzanej diety. Świadomość tego ile posiłków powinno się jeść dziennie jest więc kluczowym aspektem każdej diety, nie tylko w przypadku diety redukcyjnej, ale także w przypadku każdej innej.

Ile razy dziennie powinno się jeść

Ile razy dziennie powinno się jeść?

Sprawdź również: Dieta biegacza – co jeść by mieć siłę na treningi

Ile posiłków dziennie musimy spożywać? Ile razy dziennie powinno się jeść?- bez wątpienia są to pytania, najczęściej zadawane dietetykom. Co ciekawe odpowiedź na nie może być nieoczywista. Zwykle mówi się, że powinniśmy jeść wtedy, kiedy odczuwamy głód. To właśnie to uczucie jest sygnałem, że nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia i zastrzyku energii. Tak więc ile powinniśmy jeść posiłków dziennie? Zgodnie z podstawowymi założeniami, zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie. Jednocześnie jeśli pytanie „ile jeść posiłków dziennie?” zostanie zadane przez osoby o wzmożonej aktywności fizycznej i sportowców, wówczas mogą oni usłyszeć, że zalecane jest pięć posiłków dziennie a także co najmniej dwie przekąski wysokobiałkowe. Wynika to z faktu, że w ich przypadku zapotrzebowanie na energię i kaloryczność posiłków jest znacznie większe, niż w przypadku osób, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Jednak ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać? Za limit przyjmujmy pięć posiłków dziennie do których zalicza się:

  • śniadanie – jest to najważniejszy posiłek dnia, który ma zapewnić naszemu organizmowi odpowiednie źródło energii, aż do momentu samego lunchu. Śniadanie nie powinno być jednocześnie najbardziej obfitym posiłkiem dnia, by nie obciążyło zbytnio naszego żołądka. Najlepiej by było ono dość lekkostrawne, a także bogate w białko.
  • drugie śniadanie – jeśli zastanawiamy się ile posiłków dzienne jeść, to drugie śniadanie powinno być dosłownie drugie w kolejności. Zaleca się, by była to niewielka i lekka przekąska, która doda nam dodatkowej energii.
  • obiad – to z kolei ten posiłek w ciągu dnia, który powinien być najbardziej kaloryczny posiłek dnia. W porze obiadowej nasz organizm będzie się już znajdował w deficycie energetycznym. W praktyce więc oznacza to, że obiad powinien pozwolić nam go uzupełnić i zadbać o to, by nie zabrakło nam energii aż do samego wieczora. Zaleca się również włączenie do obiadu dość dużej ilości węglowodanów i kwasów tłuszczowych.
  • podwieczorek – jest to posiłek spożywany pomiędzy obiadem, a kolacją. Z reguły wskazuje się na to, że podwieczorek powinien być maksymalnie lekki i wysoko węglowodanowy. Wieczorami nasz organizm potrzebuje dawki energii do tego, by zregenerować się po całym ciężkim dniu i odzyskać utracone siły.
  • kolacja – jest to ostatni posiłek w ciągu dnia, który powinien być spożywany na co najmniej dwie godziny przez planowanym snem. Zaleca się by kolacja była dość lekka i nie przeciążyła naszego żołądka, co może nam znacznie utrudnić zasypianie. Znów jest to moment na to, by zasilić nasz organizm solidną porcją białka.

Co ile powinno się jeść posiłki?

Skoro wiemy już ile posiłków dziennie należy spożywać, to warto się również zastanowić nad kwestią tego, co ile powinno się jeść posiłki. Samo rozwianie wątpliwości odnośnie tego ile jeść posiłków dziennie nie jest kluczem do sukcesywnej diety. Posiłki powinny być bowiem tak rozplanowane w czasie, by dostarczały organizmowi energii na poszczególnych etapach dnia. Wobec tego zaleca się spożywanie posiłków co 4-5 godzin. Oczywiście sportowcy i osoby aktywne fizycznie będą analogicznie potrzebować większej ilości posiłków w krótszych odstępach czasu. Warto więc zaplanować sobie spożywanie posiłków w tym czasie, w którym nasz organizm najbardziej będzie potrzebował dodatkowej energii. Może być to więc zarówno co 3 godziny jak i co 6 godzin. Wiele zależy również od naszego stylu życia i ilości aktywności fizycznej. Niemniej jednak pamiętajmy, że dieta to przede wszystkim rozplanowanie przyjmowanych kalorii. Trzeba więc również mieć to na względzie planując kolejne posiłki i czas, w których będą one spożywane. Jest to bowiem kluczem do sukcesu.